Szwecja

Przeprowadzasz się do Szwecji? Oto kilka faktów o tym…

Stabilne życie, wysokie zarobki i piękno przyrody sprawiają, że wiele osób marzy o tym, aby zamieszkać w Szwecji. Jest to niezwykle ciekawy i różnorodny kraj. Poznaj kilka ciekawostek na jego temat.

Szwecja – co warto wiedzieć o tym pięknym kraju?

Szwecja zachwyca nieskazitelną przyrodą. Jest pierwszym krajem w Europie, który utworzył parki narodowe. Do dzisiaj sporą część Szwecji pokrywają lasy i dzikie przestrzenie tundry, a tereny te zamieszkują między innymi renifery. Znajduje się tutaj ponad 95 000 jezior. Mieszkańcy tego kraju chętnie łowią ryby, które potem zwykle wypuszczają z powrotem do wody.

Fika to szwedzki obyczaj, który polega na tym, aby zrobić sobie przerwę w pracy, czy w szkole. To czas, żeby się zatrzymać, porozmawiać i zjeść coś słodkiego, zazwyczaj są to cynamonowe bułeczki. Większość zakładów pracy w Szwecji ma tę przerwę na stałe wpisane w grafik dnia.

Podstawą wyżywienia Szwedów jest śledź bałtycki. Lokalnym przysmakiem i elementem tradycyjnej kuchni od XXVI wieku, jest surströmming. Jest to marynowany, a następnie kiszony w puszce minimum przez pół roku śledź. Ryba zachowuje swoje właściwości dzięki dużej ilości soli. Ma specyficzny, intensywny zapach. Ten przysmak ma nawet swoje narodowe święto!

Szwedzi są mistrzami świata w recyklingu. Na wysypiskach zalega jedynie 1% śmieci. Na napoje w plastikowych butelkach i puszkach nałożone są kaucje. Poza tym porządku pilnują emerytowani policjanci lub ochroniarze, którzy sprawdzają, czy obywatele odpowiednio segregują śmieci. Gdy zauważą nieprawidłowości, mogą to udokumentować, a grzywny są bardzo wysokie. Śmieci, których nie da się poddać recyklingowi, trafiają do elektrowni, która ogrzewa i oświetla gospodarstwa domowe.

W szwedzkich oknach zazwyczaj nie zobaczymy firanek. Na parapecie za to stoją różne ozdoby, takie jak kwiaty i figurki. Zwyczajem jest stawianie w oknie zapalonych lampek. Kiedyś takie światełka miały pomóc wrócić żeglarzom w powrocie do domu. Dzisiaj pełnią praktyczną funkcję, bo w Szwecji bardzo szybko robi się ciemno.